W miniony piątek, leśniowicki Teresin celebrował Święto Pieczonego Ziemniaka, w trakcie którego LGD "Ziemi Chełmskiej" zorganizowało konkurs "Ziemniaczane wariacje". Do konkursu zgłoszych zostało 5 potraw wykonanych z ziemniaków, które oceniane były przez Komisję pod kątem walorów smakowych, zapachowych oraz sposobu wykonania i prezentacji. Decyzją Komisji, I miejsce zajęła Pani Alicja Jagnicka z Teresina za Placek po leśniowsku, II miejsce Pani Agnieszka Śliwińska z Rakołup za Kotlety ziemniaczane, III miejsce Pani Irena Chyła z Kumowa za Pączki ziemniaczane. IV miejsce "ex aequo" zajęły: Pani Joanna Kapica z Leśniowic za Kućmok oraz Ewa Nowak z Sielca za Kotlety ziemniaczane z mięsem. Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy kreatywności kulinarnej.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej” podpisuje kolejne umowy na realizację zdań w ramach projektu pn.: „Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” Priorytet 1.Wzrost konkurencyjności obszaru przygranicznego Działanie 1.2 Rozwój turystyki. dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemi Chełmskiej" informuje, iż decyzją Komisji, w dniu 3 października br. wybranych zostało 7 stoisk, które prezentować będą produkty kulinarne tradycyjnie wykonywane na terenie LGD „Ziemi Chełmskiej”, podczas III Forum Kobiet Lubelszczyzny „Kobieta wsi w roli głównej”. Po przeprowadzonej ocenie Kart Zgłoszenia Produktu, do udziału w Forum Komisja wybrała następujących wystawców i przygotowywane przez nich tradycyjne produkty kulinarne: 1. „Kartacze”, Zgłaszający – KGW Raciborowice Kolonia, gm. Białopole 4.„Pączki babuni nadziewane dżemem wiśniowo-żurawinowym”, Zgłaszający–Alina Karpińska,gm.Kamień 5.„Pierogi pieczone z kaszą gryczaną”, Zgłaszający – Maria Dziedzic, gm. Leśniowice 6.”Kotlety mielone z pieczarką”, Zgłaszający – Jolanta Wicińska, gm. Wojsławice Przy wyborze Wystawców Komisja wzięła pod uwagę lokalny charakter zgłaszanego produktu oraz szczegółowość opisu produktu zamieszczonego w Karcie Zgłoszenia Produktu. Zgodnie z Regulaminem wyboru oraz organizacji stoisk prezentujących produkty kulinarne tradycyjnie wykonywane na terenie LGD „Ziemi Chełmskiej”, wybrano po 1 Wystawcy z każdej z 7 gmin wchodzących w obszar działania Stowarzyszenia. Informujemy, iż na stronie www.lesniowice.lubelskie.pl dostępna jest już wersja elektroniczna Księgi Potraw Regionalnych, która jest rezultatem Konkursu Kulinarnego „Ocalić od zapomnienia – kultywowanie tradycji kulinarnych na terenie gminy Leśniowice”, zorganizowanego podczas Dożynek Gminnych w dniu 18 sierpnia 2013 r. Konkurs współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zapraszamy do smakowitej lektury.
27 września w gminie Huszcza na Ukrainie odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Współpraca polsko – ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele chełmskich gmin zaangażowanych w projekt oraz Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Chełmskiej”. Chełmską delegację, wśród której byli przedstawiciele gmin: Leśniowice ( Lidera projektu), Dorohusk, Wojsławice, Żmudź i LGD „Ziemi Chełmskiej” tuż po przekroczeniu granicy przywitał Dymitro Malias, wójt gminy Huszcza będącej partnerem projektu po stronie ukraińskiej. Delegacja udała się nad jezioro Huszczańskie, które dzięki funduszom unijnym pozyskanym w ramach projektu ma zostać zagospodarowane pod kątem rekreacji i turystyki. Wójt Malias nie ukrywał, że gmina Huszcza liczy, że dzięki realizacji projektu znacząco podniesie się atrakcyjność turystyczna gminy. |